Spis Treści

Niniejsze opracowanie jest podręcznikiem przeznaczonym przede wszystkim dla studentów studiów administracyjnych, które obejmują przedmiot podstawowy określony mianem "podstaw (zarysu) prawa cywilnego (i rodzinnego)". Studenci studiów prawniczych, do których adresowany jest wykład prawa cywilnego i rodzinnego w pełnym zakresie, mogą wykorzystać podręcznik jako wprowadzenie w złożoną i obszerną problematykę prawa prywatnego lub repetytorium. W podręczniku w zwięzły sposób zostały omówione podstawowe instytucje pięciu działów prawa cywilnego (w tyra także - prawa rodzinnego) oraz objaśnione elementarne cywilistyczne pojęcia prawne i prawnicze.
Pogłębienie i poszerzenie wiedzy z dziedziny prawa cywilnego wymaga sięgnięcia do bogatej literatury cywilistycznej i poznania orzecznictwa. Wskazówki bibliograficzne zawarte są w wykazach literatury do każdej części podręcznika i każdego rozdziału (lub obszerniejszego paragrafu). Przykładowe odesłania do orzecznictwa występują w toku wywodów. Zrozumienie prawa cywilnego i opanowanie wiedzy o jego treści i instytucjach nie jest możliwe bez znajomości aktów prawnych. Korzystając z podręcznika, należy poznawać obowiązujące przepisy zawarte w kodeksie cywilnym, kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a także w unormowaniach pozakodeksowych, takich w szczególności, jak: ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, prawo spółdzielcze, prawo o aktach stanu cywilnego.
Podręcznik składa się z pięciu części, poświęconych podstawowym działom prawa cywilnego, a mianowicie: części ogólnej prawa cywilnego, prawu rzeczowemu, prawu zobowiązań, prawu spadkowemu i prawu rodzinnemu, jako wyspecjalizowanemu działowi prawa cywilnego. Podręcznik jest dziełem zbiorowym czterech autorów, ale każdy autor samodzielnie opracował jeden dział prawa cywilnego oraz wyodrębniony fragment części ogólnej prawa cywilnego. Ujednolicenie materii podręcznika polegało na ustaleniu w miarę spójnej terminologii prawniczej, zakresu i sposobu prezentacji problematyki cywilnoprawnej i zasad podziału tekstu na poszczególne jednostki redakcyjne.